فروشگاه اینترنتی تخته نرد 7 - فروش و خرید انواع تخته نرد
سبد خرید

تاریخچه بازی تخته نرد

با سلام خدمت شما بازدید کنندگان محترم وب سایت سون بک گامون.

امروز با شماییم با نخستین مطلب آموزشی در خصوص تاریخچه ی تخته نرد.

یکی از مهمترین مطلبی که پیش از خرید تخته نرد باید به آن توجه بسیاری کرد، تاریخچه ی تخته نرد میباشد.

اینکه تخته نرد امروزی در چه زمانی و به چه طریقی به وجود آمد، را هیچکس نمیداند، و هیچکس هم در هیچ زمانی نخواهد دانست! فرضیه ای وجود دارد که می گوید زادگاه اصلی تخته نرد، هندوستان و یا چین بوده است.
هریک از این دو ملت نوعی بازی اندیشمندانه که مستلزم تفکر و تعقل است، اختراع کرده بودند. بازی اختراعی هندی ها شطرنج بوده و چینی ها هم نوعی بازی شبیه شطرنج داشتند که نشان می دهد از ادوار بسیار کهن،

با سلام خدمت همه شما بازدیدکنندگان گرامی وب سایت سون بک گامون.

با شماییم با بخش دوم از مجموعه پستهای تاریخچه خرید تخته نرد.

همانگونه که در قسمت نخست اشاره کردیم.

تخته نرد از مدیترانه به اروپا راه یافت. هزاران سال بعد از فراعنه ی مصر، یونانی ها و شاید طبقه اشراف یونان به نوعی بازی، شبیه تخته نرد مشغول بوده اند. افلاطون در آثارش از این وسیله بازی و شرطبندی و رواج آن در بین مردم یونان نام برده است.
(سوفوکل) اختراع تخته نرد را به (پالامد) نسبت می دهد که خواسته است بی حوصلگی و خستگی ناشی از محاصره شهر (تروا) را به این وسیله قابل تحمل سازد.

با سلام خدمت شما بازدیدکنندگان فروشگاه سون.

باشماییم با آخرین بخش از تاریخچه تخته نرد و اینبار تاریخچه تخته نرد را در کشور مصر و همچنین جمهوری اسلامی ایران بررسی خواهیم کرد.

لطفا تا پایان این بخش نیز همانند بخش اول و بخش دوم همراه ما باشید.

در رم قدیم، زمانی طولانی، تخته نرد، بازی مخصوص اشراف بود؛ آنها برای سرگرمی، مسابقات تخته نرد ترتیب میدادند و تخته نرد به عنوان بازی امپراطوران شناخته شده بود. از بقایای (شهر پمپی) در هنگام حفر در باغ هر یک از ویلاهایی که از زیر خاکستر آتش بیرون می آمد، آثار یک میز برای بازی تخته نرد دیده میشد که در قسمتی از این باغ ساخته شده بود.

در زمان پادشاهی انوشیروان خسرو، پادشاه هند «دیورسام بزرگ» برای سنجش خرد و دانایی ایرانیان و اثبات برتری خود

شطرنجی را که مهره‌‌های آن از زمرد و یاقوت سرخ بود.

به همراه هدایایی نفیس به دربار ایران فرستاد و «تخت ریتوس» دانا را نیز گمارده انجام این کار ساخت.

احتمالا چند نوع ابتدایی بازی نرد در انگلستان مرسوم بوده است.هر چند در میخانه های قدیمی قرن هشتم و نهم میلادی این قبیل بازی ها معمول و مرسوم بوده،اما عمومیت و رواج آن از زمان جنگ های صلیبی آغاز شده است.

قدمت تخته نرد به خاورمیانه و تمدنهای بسیار قدیم مانند تمدنهای ایران، روم، مصر و سومر بر می گردد. در هر کدام از این تمدنها بازی های تخته ای زیادی ابداع شده بود اما بازی مانند تخته نرد امروزی که در روم باستان انجام می شده Aleaنام داشته که به معنی "هنر قمار با تاس" بوده و حتی کلادیوس امپراتور روم نیز در مورد بازی تخته نرد نوشته است. با فروشگاه سون برای تاریخچه تخته نرد به کجا باز می گردد همراه باشید.

بازی تخته نرد در انگلستان،در قرون وسطی رایج ترین بازی طبقه اشراف بوده و در یادداشت های روزانه ((رابرت گلوچستر)) که در قرن سیزدهم نوشته شده است تصاویری از شوالیه هایی که به بازی نرد مشغول هستند،دیده میشود.
بازی نرد که در آن زمان به انگلیسی table نامیده میشد، از طریق طبقه اشراف و ممتاز به سایر کشورهای اروپایی رسوخ کرد و به تدریج صاحبان هتل ها و مسافر خانه ها هم برای جلب مشتری بیشتر،تخته نرد را در اختیار آن ها می گذاشتند.ظاهرا تخته نرد های قرون وسطی دو برابر تخته شطرنج بوده و مهره های آن نیز بزرگتر از مهره های امروزی بوده است.

اجداد تاس , یك وسیله بازی،شبیه تخته نرد

یك وسیله بازی، شبیه تخته نرد با هفت مهره سیاه و هفت مهره سفید،مربوط به دوران (سومریها) كه در حفاری های قبرستان سلطنتی شهر اور (زادگاه حضرت ابراهیم خلیل الله) كشف شده است.
این بازی كه شبیه تخته نرد هست در ٢۶٠٠ سال قبل از میلاد مرسوم بوده است. (موجود در بریتیش میوزیوم-لندن)

تخته نرد و اعلامیه استقلال آمریکا

با آنکه بازی تخته نرد در آمریکا به اندازه انگلستان رواج نداشته اما از قرن هجدهم به بعد این بازی معمول و مرسوم می شود.((توماس جفرسون)) رئیس جمهور آمریکا علاقه زیادی به بازی تخته نرد داشته و حتی در طول سه هفته قبل از چهارم ژوئیه 1776 که اعلامیه استقلال آمریکا را می نوشت،ایام فراغتش را به بازی تخته نرد می پرداخت.در یکی از اسناد خرجی که از او باقی مانده،نوشته شده است که:

فروشگاه تخته نرد سون

فروشگاه تخته نرد سون به عنوان یکی از اولین فروشگاه های اینترنتی فروش تخته نرد در کشور با بیش از 5 سال فعالیت، با پایبندی به اصول کلیدی همچون خدمات رضایت مشتری و تضمین اصل‌ بودن تخته نرد کالا، موفق شده تا همگام با فروشگاه‌های مطرح، به یکی از بازارهای اینترنتی بازی و سرگرمی معتبر تبدیل شود.

ارتباط با ما

تهران ، سعادت آباد ، برج مینو ، واحد 20

مجوزها